Historia parafii - Parafia Strzałkowo

w Strzałkowie, woj. wielkopolskie
p.w. św. Doroty

Nowy adres strony internetowej parafii Strzałkowo:

Historia Kościoła p.w. Św. Doroty w Strzałkowie

Początki kościoła i parafii datują się na przełom XIII i XIV wieku. Strzałkowo jako wieś rycersko-szlachecka rodu Strzałkowskich herbu Poraj posiadało kościół drewniany  pobudowany i uposażony przez członków tego rodu. Wokół kościoła położony był cmentarz grzebalny.
 Powyższe dane zostały zaczerpnięte ze Schematyzmu Historycznego Ustrojów Parafialnych Archidiecezji Gnieźnieńskiej napisanego przez ks. kanonika Stanisława    Kozierowskiego.
W 1397 roku na podstawie dokumentów grodzkich dowiadujemy się, że kościół w Strzałkowie ma swego plebana o imieniu Boksza.
  W 1460 roku z fundacji Strzałka i Marcina, członków rodu Strzałkowskich powstaje w kaplicy kościoła alteria/ołtarz Najświętszej Maryi Panny, do czego nawiązano   w obecnej świątyni.
W 1640 roku ks. kanonik Świętosław Szreniawa Strzałkowski pobudował własnym staraniem nowy kościół drewniany wraz z wyposażeniem go w sprzęt liturgiczny i zapisał fundusz na jego utrzymanie. Wtedy też obrano na jego patronkę
św. Dorotę.
  W 1771 roku pleban ks. Jakub Mantey zaprowadził księgi parafialne: Chrztów, Ślubów i Pogrzebów. Istniało też w parafii Bractwo Choleryczne zajmujące się pogrzebami  wielkiej zarazy i pomocą sierotom. Za patronkę obrało św. Rozalię.
  W 1905 roku - do kościoła z 1640 roku dobudowano murowany fronton wraz z wejściem na chór  od strony zachodniej. Kościół znajdował się w miejscu,
w którym obecnie stoi krzyż cmentarny z postumentowym ołtarzem.

foto:
Drewniany kościoł z 1640 r.- ze starej pocztówki

Kościoł z dobudowanym w 1905 r. frontonem
- na pocztówce ze Strzałkowa
1932 roku w nocy z 29 na 30 grudnia wybuchł w kościele pożar, który strawił kościół doszczętnie.
Od 1933 do 1935 roku życie parafialne strzałkowian toczyło się zastępczo w sali pani Józefy Poprawskiej przy ulicy Ostrowskiej.
W 1933 roku na miejsce proboszcza Władysława Morawskiego ks. Antoni Laubitz Biskup Pomocniczy Gnieźnieński mianował ks. Stanisława Marusarza proboszczem parafii w Strzałkowie z zadaniem odbudowy kościoła. Jednak ks. Stanisław postanowił pobudować nowy kościół w zupełnie innym miejscu, w którym obecnie się znajduje. Autorem projektu był Antoni Cybichowski - znany architekt poznański. Budowa postępowała bardzo szybko przy wielkim zaangażowaniu parafian i w 1936 roku kardynał August Hlond, Arcybiskup Gnieźnieński dokonał konsekracji kościoła.
W 1937 roku górale zaproszeni przez proboszcza (on sam pochodził ze słynnej na Podhalu rodziny Marusarzy) dokonali wystroju kościoła. Elementy góralskie: szarotki, dziewięćsiły, krokusy i inne są widoczne w ołtarzach, ambonie i konfesjonałach. Zamożne strzałkowskie rodziny ufundowały witraże
a rzemieślnicy kaplicę Matki Bożej Częstochowskiej z uposażeniem. Nie zdążyli jedynie sprowadzić organów, które były już zamówione, ale uniemożliwił ich sprowadzenie wybuch wojny. Obecne organy pochodzą z kościoła ewangelickiego (dziś Remiza Strażacka i Gminny Ośrodek Kultury).
Zawartość:
Strona informacyjna Parafii pw. św. Doroty w Strzałkowie, woj. wielkopolskie.
Na stronie zamieszczone są ogłoszenia parafialne, intencje mszalene i bieżące informacje.
Proboszcz:
ks. kanonik Józef WARCZAK